Panna Mária – patrónka farnosti Horné Orešany

Panna Mária– patrónka farnosti Horné Orešany

Najstarší kostol v Horných Orešanoch bol zasvätený sv. Mikulášovi a rovnako aj súčasný, ktorý postavili v 18. storočí.

Až v r. 1844 pri rozsiahlejšej rekonštrukcii chrámu sa zmenilo patrocínium: Hornorešanský kostol zasvätili Menu Panny Márie. Mariánska úcta má v našom regióne pevné korene, o čom svedčí množstvo kostolov a kaplniek zasvätených rôznym atribútom Panny Márie v okolitých mestách a dedinách.

Meno Mária si kresťania majú ctiť, pretože skrze ňu prišiel na túto zem náš Vykupiteľ a Spasiteľ, Ježiš Kristus, ktorý nám Ju dal pod krížom za duchovnú matku a ochrankyňu na ceste spásy.

A čo vlastne znamená titul nášho Kostola mena Panny Márie?

Viaže sa na významnú historickú udalosť spätú s dejinami kresťanstva v Európe.

V januári 1683 vtrhlo do Európy dvestotisícové turecké vojsko pod vedením veľkovezíra Karu Mustafu, ktorý predtým obsadil Balkán, Uhorsko aj niektoré alpské krajiny.

Od júla do septembra Turci obliehali Viedeň. V kritickej chvíli prišiel na pomoc cisárovi Leopoldovi poľský kráľ Ján III. Sobieski. Pred výpravou zašiel do Čenstochovej prosiť Pannu Máriu o pomoc. Potom tiahol so svojimi tridsaťtisíc vojakmi až ku Viedni. Pridali sa k nemu aj ďalšie kresťanské vojská, takže spolu vytvorili armádu 65 000 vojakov, ktorá sa však mala postaviť proti obrovskej dvestotisícovej tureckej presile. Pápež Inocent XI. už predtým vyzval celý kresťanský svet, aby sa modlil k Bohorodičke za záchranu Európy pred mohamedánskymi vojskami.

Ráno 12. septembra 1683 sa kresťanskí vojaci zúčastnili na sv. omši a s dôverou v pomoc Panny Márie vyrazili do boja proti veľkej presile. Na bojových zástavách mali iniciálu mena Mária.

Rozpútal sa celodenný boj.

A Panna Mária naozaj pomohla. Turci utrpeli drvivú porážku. Bezhlavo utekali pred kresťanským vojskom, pričom sa mnohí utopili v Dunaji.

Od tejto víťaznej bitky začala moc Turkov vo východnej Európe upadať. Pápež Inocent XI. už nasledujúceho roku 1684 ustanovil pre celú Cirkev nový liturgický sviatok Mena Panny Márie – na pamiatku víťazstva, ktorým Panna Mária  vyprosila záchranu kresťanskej Európy.