Vysluhovanie sviatostí a iných duchovných služieb

KRST DIEŤAŤA

O krst dieťaťa požiadajú kňaza vlastní rodičia dieťaťa. Stretnutie si treba s kňazom vopred dohodnúť buď v sakristii po sv. omši, alebo telefonicky (033/5588 121) či e-mailom (farnost.horneoresany@abu.sk).

Čo na vybavenie krstu potrebujete

• Kópiu rodného listu dieťaťa.
  • Pri nahlásení krstu sa vypíše Záznam o nahlásení krstu, kde rodičia vyplnia niekoľko údajov o dieťati, o sebe a o krstných rodičoch.
  • Rodičia absolvujú krátko pred krstom krstný pohovor s kňazom.
  • Ak rodičia bývajú mimo našej farnosti, treba priniesť Prepustenie ku krstu z toho farského úradu, kde majú trvalé bydlisko.

Kto môže byť krstným rodičom?

• Má to byť dospelý úprimne veriaci kresťan – katolík, ktorý už prijal sviatosť pokánia, sväté prijímanie aj sviatosť birmovania.
  • Ak je ženatý/vydatá, musí byť sobášený v katolíckom kostole a má žiť
    v usporiadanom kresťanskom manželstve.
  • Krstní rodičia musia priniesť potvrdenie o krste.

Termíny krstu

Termín krstného pohovoru, ako aj samotného krstu si osobne dohodnete s kňazom.

KRST DOSPELÉHO

Záujemca o prijatie sviatosti krstu a začlenenie do katolíckej Cirkvi sa najprv osobne porozpráva s kňazom o svojej motivácii a o ďalšom postupe prípravy.

MANŽELSTVO

O cirkevný sobáš treba požiadať na farskom úrade minimálne 3 mesiace pred plánovaným termínom sobáša.

• Pri nahlásení sobáša snúbenci vyplnia spolu s kňazom cirkevnú sobášnu zápisnicu.
  • Ak je jeden zo snúbencov – žiadateľov pokrstený v inej farnosti, prinesie krstný list z tej farnosti, kde bol pokrstený. Krstný list by mal byť vystavený maximálne 3 mesiace dozadu. V ňom má byť uvedený dátum prvého sv. prijímania, príp. aj birmovky. Ak to v krstnom liste nie je uvedené, snúbenec by mal iným vhodným spôsobom doložiť dátum prvého sv. prijímania (napr. pamätný obrázok, spoločnú fotografiu s dátumom a pod.).
  • Ak niektorý zo snúbencov je len pokrstený a nebol na prvom sv. prijímaní; alebo je iného vyznania; prípadne je nepokrstený či neveriaci – treba, aby sa obidvaja snúbenci najprv prišli porozprávať s kňazom o ďalšom postupe pri vybavovaní dišpenzu – t.j. povolenia z Arcibiskupského úradu.
  • Po vykonaní administratívnych záležitostí na fare snúbenci navštívia matriku miestneho úradu, kde vyplnia civilnú sobášnu zápisnicu.
  • Snúbenci sa budú zúčastňovať na prípravných stretnutiach pred sobášom, ktorých termíny si vopred dohodnú s kňazom.

PRVÁ SVÄTÁ SPOVEĎ a SVÄTÉ PRIJÍMANIE DETÍ

Príprava detí prebieha na troch úrovniach:

• V rodine: rodičia sa s dieťaťom denne modlia. Dôraz kladú zvlášť na večernú modlitbu, kedy dieťaťu pomáhajú zamýšľať sa nad prežitým dňom, aby chápalo, čo bolo dobré a čo zlé; za čo treba Pánu Bohu ďakovať a čo treba oľutovať a odprosiť za to Pána Boha. (To je vzdialená príprava na sv. spoveď.) V nedeľu rodičia chodia s dieťaťom na sv. omšu a snažia sa mu vysvetľovať, čo sa pri nej odohráva. (To je vzdialená príprava na prijatie Pána Ježiša vo sv. prijímaní.)
  • V škole: s katechétom (kňazom) sa preberá primerané učivo, aby dieťa malo dostatočné náboženské poznanie.
  • Vo farnosti: Každú prvú nedeľu v mesiaci pri sv. omši o 11.00 hod. (a po jej skončení) kňaz podáva katechézu pre prvoprijímajúce deti. Zároveň aj usmerňuje rodičov, aby sa dokázali správne venovať náboženskej výchove svojich detí.

SVIATOSŤ BIRMOVANIA

Sviatosť birmovania sa nevysluhuje vo farnosti každý rok. Keď sa nazbiera dostatočný počet záujemcov, prípravu na birmovku a spôsob prihlasovania oznámime s dostatočným predstihom v nedeľných oznamoch a na webovej stránke farnosti.

SVIATOSŤ ZMIERENIA (SPOVEĎ)

Vo všedné dni spovedám cca 30 min pred večernou sv. omšou. V prvopiatkovom týždni spovedám cca hodinu pred začiatkom sv. omše.

POMAZANIE CHORÝCH

• Chorých a nevládnych navštevujem obvykle v prvý piatok mesiaca doobeda alebo podľa individuálneho dohovoru (sv. spoveď, sv. prijímanie; podľa potreby im vyslúžim aj pomazanie chorých). Nahlásiť svojich blízkych môžete kedykoľvek cez e-mail, telefón alebo osobne v kostole či v kancelárii farského úradu.
  • Pred Vianocami alebo pred Veľkou nocou sa vysluhuje pomazanie chorých aj v kostole – termín vopred včas vyhlásim v nedeľných oznamoch.

POHREB

Pozostalí prídu za kňazom nahlásiť pohreb svojho zosnulého.

• Prosím, aby ste termín pohrebu dohodli s pohrebnou službou a vzápätí aj s kňazom. Treba osobne prísť na farský úrad.
  • Pri nahlásení pohrebu na farskom úrade je nutné priniesť List o prehliadke mŕtveho.
  • Pozostalí sa následne dohodnú o príprave pohrebu s kňazom, s kostolníkom, s organistkou a spevákmi.

POŽEHNÁVANIE DOMOV

Ak máte záujem, aby kňaz požehnal Váš dom alebo pracovisko, dohodnite si s ním termín osobne (po sv. omši, e-mailom alebo telefonicky).