Naše spoločenstvá

Spoločenstvo matiek

Modlitby matiek je spoločenstvo, ktoré vzniklo v roku 1995 v Anglicku. Zakladateľkami sú Veronica Williams a jej švagriná Sandra, ktoré cítili potrebu viacej sa modliť za svoje deti. Keď sa Veronica modlila za Božie vedenie novej modlitebnej skupiny, otvorila si „náhodne“ Bibliu, kde jej zrak padol na verš z proroka Jeremiáša 31, 16: „Prestaňte plakať a utrite si slzy, všetko, čo ste urobili pre svoje deti, nezostane bez odmeny“.

Obidve ženy to povzbudilo prijať svoje modlitbové spoločenstvo ako povolanie od Pána a čoskoro sa k nim pridali ďalšie mamy. V súčasnosti sú Modlitby matiek rozšírené asi
v 100 krajinách sveta; i na Slovensku.

Aj v našej farnosti sa stretávajú raz týždenne ženy – matky. Epidemiologická situácia síce osobné stretnutia zabrzdila, ale v novom roku 2022 po uvoľnení opatrení budú pokračovať.

Modlitby otcov

Modlitby otcov je medzinárodné hnutie zložené z malých modlitbových skupiniek otcov, ktorí sa modlia za svoje deti, manželky a za seba navzájom. Hnutie vzniklo podobne ako Modlitby matiek v Anglicku z iniciatívy diakona Maurice Williamsa. Hlavným prvkom spirituality týchto skupiniek je hľadanie Božej vôle v životoch otcov prostredníctvom úplného odovzdania sa do Božích rúk v úplnej dôvere v jeho plány. Skupinky otcov (2-8 členov
v skupinke) sa pravidelne stretávajú na spoločných modlitbách, kde sa modlia za svojich blízkych. Ich mottom je citát z Listu sv. Pavla Timotejovi: „Chcem teda, aby sa muži modlili na každom mieste a dvíhali čisté ruky bez hnevu a hádok“ (Tim 2,8)

V Horných Orešanoch sa muži – otcovia tiež stretávali na modlitbách; čo však nateraz prerušila pandémia. Veríme, že v roku 2022 sa opäť obnovia.

Modlitby otcov aj Modlitby matiek sú súčasťou komunity Sloace (Útecha), do ktorej patrí aj spoločenstvo a Deti viery. Viac informácií  nájdete na www.modlitbymatiek.sk.

Máriina légia

Máriina légia je laické spoločenstvo katolíkov, ktorej cieľom je rozvoj duchovného života členov a ich aktívna účasť na rozširovaní Kristovho kráľovstva s pomocou Panny Márie. Ich heslo znie: „V tvojej službe, Mária, ku cti Božej.“

Légia má svojich „aktívnych členov“, ktorí sa venujú rôznym formám apoštolátu medzi starými, osamelými, chorými, väzňami alebo v rodinách. Tzv. „modliaci sa členovia“ podporujú tieto služby svojimi obetami a modlitbami.

Máriinu légiu založil Frank Duff (známy laický apoštol, ktorý bol aj účastníkom II. vatikánskeho koncilu) v roku 1921 v Dubline, odkiaľ sa légia rozšírila do celého sveta.

V súčasnosti má už asi 3 milióny aktívnych členov a okolo 10 miliónov modliacich sa členov. Od roku 1991 pôsobí toto spoločenstvo aj na Slovensku.

Najmenšia organizačná jednotka Máriinej légie je prezídium – malé spoločenstvo, ktoré sa pravidelne stretáva a koná svoje aktivity. Tak je tomu viac rokov aj v našej farnosti; no súčasná situácia obmedzila i toto spoločenstvo. Veríme, že čoskoro sa vráti k svojmu pôvodnému životu.

Spoločenstvo rodín sv. Jána Pavla II.

(podklady pripravujeme)