Homília na 2. cezročnú nedeľu 16. 01. 2022
(Jn 2, 1-11)
Čo robiť, keď sa stráca manželská láska?
Milí bratia a sestry,
v júni tohto roku sa pripravuje X. svetové stretnutie rodín so Svätým Otcom v Ríme na tému „Rodinná láska: povolanie a cesta k svätosti“. Zároveň prežívame aj „Rok rodiny Amoris laetitia“ (nazvaný podľa dokumentu pápeža Františka „Amoris laetitia“). Preto pápež František vyzýva celú Cirkev, aby sme sa na toto stretnutie pripravovali v diecézach, vo farnostiach aj v menších spoločenstvách.
Ako?
Hľadať a riešiť najčastejšie súčasné problémy v manželskom a rodinnom živote. Je to veľmi potrebné, lebo neriešené problémy sú ako neliečená choroba a človek na ne skôr či neskôr zle doplatí… Ak má byť rodina naozaj „cestou k svätosti“, bez zápasu to nepôjde. (V priebehu nasledujúcich týždňov budeme v homíliách uvažovať o rôznych témach manželského a rodinného života.)
♠
Dnes sa pýtame sa, o aké problémy ide najčastejšie v súčasnom manželstve a rodine? Vieme, že ich nie je málo. Ale niektoré sú kľúčové. Zamerajme sa teraz na dva z nich v duchu dnešného Božieho slova: strata (vyprchanie) lásky a nedostatočná sila na odpustenie.
Uvažujme spolu. Skúsme pritom nájsť povzbudenie, že manželstvo má byť ani nie tak o krízach, ako skôr o láske a o svetle. A že Boh má pre náš život „skôr plány, ako problémy“ (ako hovorí holandská kresťanka Cori Ten Boomová; porov. KN 2/2022).
Božie slovo dnešnej nedele (Jn 2, 1-11) nám približuje mladomanželov z Kány Galilejskej, ktorí sa dostali do nepríjemnej situácie na vlastnej svadbe: „minulo sa im víno…“ Evanjelista Ján túto udalosť nielen opisuje, ale aj podáva riešenie, za ktorým stál náš Pán Ježiš Kristus.
Prečo evanjelista Ján opisuje ako prvý Ježišov zázrak práve tento a prečo svoj opis končí silnými slovami „jeho učeníci uverili v neho“?
- Starý zákon často prirovnával vzťah Boha a človeka k manželskému vzťahu (porov. napr. prorok Izaiáš, Ozeáš, Jeremiáš, Pieseň piesní…). Tento motív sa objavuje aj v Novom zákone (evanjeliá, listy sv. Pavla).
Začiatok Biblie (kniha Genezis) sa začína opisom stvorenia človeka a opisom prvého manželstva muža a ženy. Adam a Eva síce hriechom zničili svoj harmonický vzťah k Bohu,
a tým aj svoj vzájomný manželský vzťah, no napriek tomu Boh pripravil na ich záchranu „náhradný plán“.
Podobne aj začiatok Ježišovho verejného účinkovania v Jánovom evanjeliu sa začína svadbou. Prvý zázrak sa udial práve počas nej, keď do vzťahu mladomanželov prišla prvá kríza, prvé narušenie pôvodnej harmónie: „nemali vína“… A Ježiš prichádza s náhradným plánom. Ukázal, že akýkoľvek problém medzi Bohom a človekom a medzi mužom a ženou môže riešiť iba on.
- Máriinu vetu „nemajú vína“ treba chápať nielen vecne, ale aj symbolicky. Čo je obvykle najväčším nedostatkom v manželstve, ako to pozorujeme zvlášť v dnešných časoch? Keď muž a žena strácajú vzájomnú lásku; keď sa vytráca víno lásky a zostáva len voda, ktorá symbolizuje telesnosť a egoizmus… Mária ukazuje riešenie každého problému v manželstve. Prvý krok je – ísť za Ježišom. Manželia v kríze totiž častokrát už nedokážu urobiť mnohé veci sami, potrebujú pomoc. Ježiš v nich to však dokáže. On im pomáha, aby sa ľudské srdce zmenilo, zmäklo, aby dokázalo milovať ako prvé a aby dokázalo odpúšťať.
- „Urobte všetko, čo vám povie“ – to je ďalšia rada Panny Márie pre všetkých manželov a rodiny. Boh sa nám prihovára rôznym spôsobom, len ho treba počúvať. Ak ho manželia počúvajú, ich láska sa nakoniec stane aj po skúsenosti s krízou krajšou a lepšou, než bola na začiatku. Aj starejší to potvrdí, keď ženíchovi povie: „Toto víno je dobré, ba lepšie ako to na začiatku“.
Ježiš svojím zázrakom symbolicky naznačil, že jeho sviatostná milosť premieňa vodu na víno; teda robí z prirodzeného zväzku čosi nové, svieže a posvätné. Sviatosťou manželstva dáva manželom vnútornú silu, ktorá im pomáha zdolávať všetky ťažkosti prichádzajúce do ich života…
A ešte je tu otázka – prečo Ján uzatvára toto podobenstvo konštatovaním „a jeho učeníci uverili v neho“?
Ježišovi učeníci, ktorí poznali Písmo, vedeli, čo hovorili proroci Starého zákona o budúcom Mesiášovi: keď konečne príde, tak jeho príchod budú sprevádzať znamenia zázrakov i hojnosť vína. Zázrak na svadbe v Káne bol teda prvým znamením, ktoré Ježiš urobil aj preto, aby povzbudil vieru učeníkov, že on je ten dlho očakávaný Mesiáš.
♠
Bratia a sestry, v každom manželstve to býva tak nejako, ako sme počuli v tomto príbehu. Začína sa všetko veľmi pekne, príjemnou svadobnou hostinou, radosťou, opojením… Ale ak si manželia nedajú pozor, víno lásky sa postupne minie a objavia sa prvé nervozity, nepochopenia a sklamania…
Manželka sa možno uzavrie do svojich domácich starostí, manžel zase do starostí v zamestnaní. Dve studené koľajnice idú vpred bez toho, aby sa k sebe priblížili. Zdá sa, že víno lásky sa nenávratne stratilo a zostala iba voda… Súčasný svet rieši takéto stavy obvykle rozchodom: „Už sa nemáme radi… Načo udržiavať formálny vzťah bez lásky?“
No my vieme, že manželstvo je veľkým Božím darom, o ktorý treba zápasiť! Čo teda robiť v prípadoch, keď sa láska vytráca? Odpovedalo nám dnešné evanjelium:
- Nech manželia čím skôr pozvú medzi seba Ježiša s jeho divotvornou silu a milosťou.
- Nech počúvajú Matku Máriu s jej radou „Urobte všetko, čo vám povie“.
Takto sa z vody môže znova stať víno a fádne manželstvo sa môže premeniť na nový vzťah, plný lásky, radosti a aj odvahy vzájomne si odpustiť.
Modlime sa:
Pane Ježišu, prosíme ťa, daj, aby tým, ktorí si ešte zachovali svoje manželské víno, z tvojej štedrosti nikdy nechýbalo.
A tým, ktorí si ho už minuli, daj na orodovanie svojej Matky, aby sa s tvojou pomocou ich vlažná voda znovu zmenila na osviežujúci nápoj vzájomnej lásky.
Amen.
o. Stanislav Vojtko
Ilustračné foto: akad. mal. Ladislav Záborský